René Kubášek

PRAHA A LISABON OČIMA ŘÍČNÍCH KAPITÁNŮ
PRAGA E LISBOA AOS OLHOS DOS MESTRES DO RIO
PRAGUE AND LISBON THROUGH THE EYES OF RIVER CAPTAINS

GALERIA DAS SALGADEIRAS
Rua das Salgadeiras, 24, Bairro Alto, Lisboa
Septembro 9-25, 2009

TERMINAL FLUVIAL CAIS DO SODRÉ, Lisboa
Setembro 19 - Novembro 17
(Inaguracao Septembro 19 a 17.30h no Terminal Cais do Sodré)

KINO AERO, Biskupcova 31, Praha
16.října - 17.listopadu 2009

Bylo jaro 2009 když jsem se plavil po Tejo a po Vltavě. Na palubách lodí s (českému uchu) nádherně znějícími názvy Eborense, Alentejense, Trafaria Praia a taky na Vyšehradu, Vltavě nebo Labi…

A pak jsem se houpal. Pár týdnů v Lisabonu a pár týdnů v Praze jsem se houpal, ještě dlouho poté co lodě přirazily ke břehu a já vystoupil. Tohle houpání mi utkvělo v paměti asi nejvíce… A tak jsem se prohoupal až k tomuto dokumentu o lodích, které k oběma městům tak neoddělitelně patří.

Snažil jsem se skrze hledáček fotoaparátu zjistit jak můj oblíbený Lisabon a téměř rodná Praha vypadají z hladiny vody, nabažit se pohledem, který – jak říkají páni kapitáni v obou městech – nikdy nezevšední. A můžu dnes potvrdit, že je to pohled nade vše poetický, a kapitáni jsou drsní a voda živelná…

Tento dokument by nikdy nespatřil světlo světa bez pomoci mých přátel a dalších lidí, kteří jej různým způsobem podpořili a kterým bych zde rád poděkoval: v prvé řadě mému portugalskému bráchovi Claudiovi za celkovou produkci a hlavně dlouholeté přátelství, jeho ženám Aně a Marianě za krásnou společnost, Aně Matos za její úsměvy a poskytnutí nejkrásnější lisabonské galerie, Hugovi Nevesovi za vždy jedinečný design, Aninas Martinho, Heleně a Carlosovi, Judith Pequeně a její rodině, Pedrovi a Madaleně za nádherný čas mimo palubu, panu Táborskému za jeho práci, Věrušce za editaci, Petrovi Patočkovi za projížďku, Petru Kubáškovi za konzultace, a hlavně Irence, Quidovi a Brunovi za to, že jsou.

Děkuji také kapitánům Rui Sousovi, Zé Manuel Varandasovi, Paulovi, Jorgeovi, kapitánům Trojanovi, Laurynovi, Nedomovi a Korkoránovi, a také členům posádek Miguelovi, Valdemarovi, Jorgeovi, Sylvestrovi, Tomášovi, Františkovi, pánům Uhrovi a Dřímalovi, a všem dalším, kteří mě do své houpavé rodiny tak hezky přijali.

Projekt by zároveň nebyl možný bez účasti sponzorů a dalších institucí, které mu různým způsobem pomohly. Platí nicméně, že za jmény těchto institucí stojí lidé otevření bláznivým nápadům, a já jsem jim za to velmi vděčný:

 • Hlavní město Praha (Miroslav Sklenář)
 • Transtejo (Teresa Gato, Raul Matias a Pedro Duraő)
 • Pražská paroplavební společnost (Dušan Sahula a Richard Vojta)
 • Sefimota (Pedro Rocha Gonçalves)
 • Instituto Camőes (Joaquim Ramos)
 • Velvyslanectví ČR v Lisabonu (Ladislav Škeřík, Sandra Linkensederová)
 • TAP Portugal (Jan Čurda)
 • Kino Aero (Pavel Rajčan a Ivo Andrle)
 • Epson (Filipa Coelho)
 • Global Wines (Jan Haspekl)
 • Criterio (Victor Neves)

Projekt se koná pod záštitou MUDr. Pavla Béma, primátora hl. města Prahy.

Fotografie byly pořízeny fotoaparáty Canon EOS 50 a Yashica A (6x6) na filmový materiál Ilford.